

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 540 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 300 mA |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 400 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 426
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13430
Ext.Price$0.13430
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13430 | $0.13430 |
| 10 | $0.12033 | $1.20330 |
| 50 | $0.10781 | $5.39050 |
| 100 | $0.09599 | $9.59900 |
| 500 | $0.08546 | $42.73000 |
| 1000 | $0.08175 | $81.75000 |
| 3000 | $0.07820 | $234.60000 |
| 5000 | $0.07419 | $370.95000 |
